Çocuk Arabası Nasıl Olmalıdır?

Bebeğiniz dünyaya geldi, artık onunla dışarı çıkıp gezmenin, güzel havaların keyfini çıkarmanın vakti. Peki, bunun için en uygun çocuk arabası nasıl olmalı? Bu sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. Doğumdan İtibaren Kullanım

Yeni doğmuş bebekler dik oturamadıkları için sırt bölümü tam yatan ya da ana kucağı veya portbebeyle kullanılabilen bir bebek arabası almak sizin için oldukça avantajlı olacaktır.

2. Emniyet Kemeri

Seyahat ederken bebeğinizin güvenliği çok önemlidir. Çocuk arabasının 5 noktadan emniyet kemeriyle bağlanabilmesi gerekir. Böylece güvenli bir yolculuğun keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca emniyet kemerinin kolaylıkla takılıp çıkarılması da önemlidir.

3. Tente

Her türlü hava koşullarına karşı yeterince hazır bir arabaya sahip olmalısınız. Çocuk arabasının tentesi minik yavrunuzu; güneşten, rüzgardan, kardan ve yağmurdan koruyabilecek kadar geniş olmalıdır.

4. Fren Sistemi

Çocuk arabasının fren sisteminin güçlü olması tehlikeli anların önlenmesi için önemli bir kriterdir. Ayrıca fren sistemi kolayca kilitlenip açılabilir olmalıdır.

5. Bağlantı Yerleri

Çocuğunuzun parmaklarının sıkışmaması için alacağınız arabanın bağlantı yerlerinin yumuşak dolgulu malzemeler ve kumaşlarla kaplı olmasına dikkat etmelisiniz.

6. Kullanım Kolaylığı

Bebeğinizin rahat etmesi kadar sizin de rahat etmeniz oldukça önemli. Bu yüzden çocuk arabasının, itme ve çekme hareketlerinde sunacağı kolaylık ve manevra kabiliyetinin yüksek olması önemlidir. Ayrıca arabayı kolayca kaldırabileceğiniz bir ağırlıkta olması da önemli bir detaydır.

7. Konfor

Ayarlanabilir kollara sahip bir çocuk arabası size oldukça rahat kullanım imkanı sunar. Kolların sizin boyunuza göre ayarlanabilir olması, kullanımda farklı pozisyon seçenekleri sunması gibi ufak detaylar arabayı kullanacak kişinin rahatı için oldukça önemlidir.

8. Sepet büyüklüğü

Bebeğinizin eşyaları oldukça fazla yer kaplayabilir. Bunu göz önünde bulundurarak çocuk arabasında yer alacak sepetin büyüklüğüne de dikkat etmeniz sizin için iyi olacaktır.

9. Katlanma- Açılma

Her dışarı çıktığınızda yanınızda birileri olmayabilir. Bu yüzden çocuk arabasının tek elle katlanabilir-açılabilir olması önemlidir. Bir yere giderken veya bir yerden ayrılırken bir yandan bebeğinizi kucağınızda taşıyor olacağınız için arabayı kapatıp açma konusunda zorlanabilirsiniz. Bu yüzden çocuk arabasının kolaylıkla kapanıp açılabilmesine ve boyutuna dikkat etmelisiniz.

10. Kumaşın yıkanabilmesi Dışarıda çocuk arabasının toz tutması, kirlenmesi kaçınılmaz bir şeydir. Bu yüzden seçeceğiniz arabanın kumaşının yıkanabilir özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta leke tutmayan kumaşa sahip bir arabayı da tercih edebilirsiniz.

PAYLAŞ

Sizin İçin Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir