Yeni Doğan Bebek Bakım Önerileri

Yeni doğan bebeğinize bakarken nasıl yaklaşacağınızı, nelere dikkat edeceğiniz konusunda kararsızsanız bu yazı size rehber olabilir.

Yeni Doğan Bebek Kıyafet Seçimi

Bebeğinize kıyafet seçerken, kıyafet kumaşının cildin hava almasını sağlayan, ter emici, bebeği rahatsız edecek ve tenine zarar verecek; tüylü, pullu, etiket vb. Şeylerin bulunmaması önemlidir. Bebekler yetişkinlere oranla daha fazla üşüyecekleri için kendinizden 1 kat fazla giydirmeniz onların üşümemesini sağlayacaktır. Bununla beraber bebeğin hareketlerini kısıtlamayacak kıyafetler seçilmesi gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebekte Gaz ve Emzirme

Yeni doğan bebek, 24 saatte 8- 12 kez yani 2- 3 saatte bir anne sütü ile beslenmelidir. Bu aralık anne sütünün yeni gelmeye başladığı günlerde, saat başı şeklinde ya da bebek istediğinde olabilir. Her emzirmeden sonra bebeği omzunuzun üzerine veya kucağınıza yatırıp sırtına hafif vuruşlar yaparak gazını çıkartmanız rahatlamasını sağlayacaktır.  Eğer emzirme sonrası bebek gazını çıkartamazsa, yan yatırma pozisyonuna getirerek sırtını yavaşça ovalayabilirsiniz. Bebeğiniz uzun süreli emiyorsa, emzirme ortası ve sonunda olmak üzere 2 defa bebeğin gazını çıkarmanız gerekmektedir. Birçok bebek gaz çıkarırken emdiği sütün bir kısmını süt kesiği şeklinde çıkarabilir. Bu olay gayet normal karşılanmalıdır endişe edilecek bir durum değildir.

Yeni Doğan Bebek Göbek Bakımı

Yeni doğan bebeğin göbeği bir hafta, içerisinde kendiliğinden düşer. Bu süre 15 güne kadar da uzayabilir. Göbek kordonu düşene kadar günde bir kez doktorun tavsiye edeceği ilaçla temizlenip pansuman yapılması yeterli olacaktır. Göbek kordonunun etrafı bebeğin cildine oldukça az temas edilecek şekilde sterilize edilmeli ve kordon ve çevresinin ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir.

Yeni Doğan Bebekte Banyo

Yeni doğan bebeğin vücudu verniks denilen sıvı ile kaplıdır. Göbek bağı düşene kadar yıkanılması tavsiye edilmez. Bebeğin vücudu ve yüzü pamuklu bez yardımıyla temizlenebilir.

Yeni Doğan Bebekte Genital Bakım

Yeni doğan, günde 6- 8 kez bezini ıslatabilir. Bazı bebekler her emzirme sonrası kaka yapabilir. Bebeğin genital bölgesinin uzun süre ıslak kalması tahrişe yol açacağı için pişik görülebilir. Bebeğinizin bezini 3-4 saatte bir değiştirmeniz onu rahatlatacaktır. Her değiştirme sırasında bebeğinizin altını pamuk ve su ile temizleyip kuru olmasına dikkat edilmelidir. Kız bebeklerde bu temizliğin önden arkaya yapılması hijyen açısından önemlidir. Bezi değiştirilirken bebeğin altının bir süre açık kalması bebeği rahatlatmaya yardımcı olur.

PAYLAŞ

Sizin İçin Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir